Veda24.sk BETA
Vždy aktuálny prehľad článkov o vede na slovenskom internete
Hosting sponzoruje spoločnosť WebSupport.sk
Podujatia | Odkazy | RSS | O projekte
Posledná aktualizácia databázy: 11:45:08.
 Sysle trpia nedostatkom potravy, pomohla by im aj výsadba ovocných stromov
dnes 11:15 | dennikn.sk/veda
Z bežného druhu sa na Slovensku stali ohrozeným.
 
 Voda zamŕza pri 0 ℃. Vedci ale zistili, že nie vždy
dnes 9:00 | vat.pravda.sk
Ani bod mrazu vody už nie je absolútna istota. Vedci popísali proces, v ktorom sa za určitých podmienok mení teplota, pri ktorej voda prechádza z kvapalného na tuhé skupenstvo.
 
 Najmenším na ultrajemné
dnes 7:45 | quark.sk
Čoraz väčší počet ľudí si uvedomuje, že pre naše zdravie je dôležité vedieť nielen to, čo jeme, ale aj čo dýchame. V mnohých mestách sú síce nainštalované meracie stanice, ktoré priebežne informujú o druhoch a množstve znečisťujúcich, prípadne aj zdraviu škodlivých substancií, ale jednotlivec nevie… pokračuj Príspevok Najmenším na ultrajemné zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Aj mladí môžu mať staré cievy. Ktoré choroby ohrozujú náš obehový systém?
dnes 0:00 | science.hnonline.sk
Ako zistiť, že vašim cievam hrozí nebezpečenstvo? A ako si ich „vyčistiť“ aj bez liekov?
 
 Ako časť trnavskej VPN už tesne po revolúcii cenzurovala noviny a ako redakcia odmietla poslúchať
včera 14:15 | dennikn.sk/veda
Cenzúra v médiách len pár týždňov po novembri 1989? Tomu by ťažko niekto veril. V Trnave sa však taký príbeh odohral, keď sa o cenzúru pokúšala práve nová demokratická moc, konkrétne časť trnavskej Verejnosti proti násiliu s Arpádom Matejkom na čele.
 
 Vojenskú katedru po revolúcii zrušil muž, ktorý podľa vojakov nevedel veliť. Dnes vraví, že to bola nádherná satisfakcia
včera 13:45 | dennikn.sk/veda
Bolo normálne, že kariérny komunista Rudolf Schuster sa po revolúcii stal šéfom slovenského parlamentu? Že kandidátka VPN bola plná komunistov? Veď to bolo opľutie všetkých, ktorí sme sa angažovali v revolúcii, tvrdí študentský líder z roku 1989 Viliam Kišš.
 
 Os mozog-črevo
včera 9:30 | quark.sk
Hosťom decembrovej online vedeckej cukrárne na tému Os mozog-črevo: Ako výživa a trávenie ovplyvňujú naše nálady a myslenie bude doc. MUDr. Katarína Babinská, PhD., z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Správna výživa je dôležitá, to vieme všetci. No aká výživa je naozaj… pokračuj Príspevok Os mozog-črevo zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Archeológ má argumenty, že v zachovanom dome žil Kristus
včera 8:45 | vat.pravda.sk
Podľa britského archeológa existujú silné argumenty pre tézu, že v dome v izraelskom Nazarete objavenom pri vykopávkach žil v detstve Ježiš Kristus, informuje britská spravodajská stanica BBC.
 
 Mapovací maratón
včera 7:45 | quark.sk
V priestoroch Geografického ústavu SAV v Bratislave sa konal už 9. ročník mapovacieho maratónu pod názvom Mapathon. Ide o stretnutie, na ktorom sa dobrovoľnícki účastníci venujú identifikácii polohopisu na územiach, kde chýbajú mapy (takzvané Missing Maps). Na Zemi existuje množstvo miest, ktoré sa zatiaľ na… pokračuj Príspevok Mapovací maratón zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Klik: Radíme, ako vybrať slúchadlá, mobil či notebook pod stromček
včera 0:45 | tech.sme.sk
Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.
 
 Záhada covidových snov. O čom sa sníva chorým aj zdravým?
včera 0:00 | science.hnonline.sk
Pacienti s ťažším priebehom ochorenia COVID-19 hlásia divoké sny. Tie však trápia aj mnohých zdravých jedincov. Čo ich spôsobuje a čo môžu zvestovať? A prečo sprevádzajú aj iné zdravotné „pohromy“?
 
 Kúsky asteroidu zhodí na Zem. Sonda Hajabusa2 sa vracia
27.11.2020 21:45 | tech.sme.sk
Vo vesmíre je sonda už šesť rokov.
 
 Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty
27.11.2020 17:00 | tech.sme.sk
Čo spôsobujú nové technológie.
 
 Nie je kašeľ ako kašeľ. Zistite, ktorý vás trápi a liečte ho správne
27.11.2020 16:15 | science.hnonline.sk
V tomto období sa s kašľom potýka kdekto. Je to spôsob, akým sa telo čistí od škodlivín. Aby ste sa ho však zbavili, musíte najprv vedieť, o aký typ ide. Na každý totiž zaberá niečo trochu iné.
 
 Očkovať proti korone by sa dala len štvrtina ľudí, vakcínu nechcú tí, čo nedôverujú vláde ani vo vedu
27.11.2020 15:00 | dennikn.sk/veda
Sociológ z SAV hovorí, že komunikácia vlády by sa mala zmeniť, ak chce dosiahnuť čo najväčší podiel zaočkovaných. „Rozhodnutia by mali byť predvídateľné, aby sa nemenili zo dňa na deň, malo by sa komunikovať otvorene a o rozhodnutiach by sa mala viesť širšia odborná diskusia.“
 
 Rusko ukáže maďarským odborníkom, ako sa vyrába vakcína Sputnik V
27.11.2020 14:30 | science.hnonline.sk
Ruský minister prisľúbil, že po návšteve maďarských odborníkov dodá Moskva Budapešti prvú várku vakcíny.
 
 Čierne diery sú sochármi vesmíru
27.11.2020 14:00 | tech.sme.sk
Rozhovor s s Norbertom Wernerom.
 
 Romantická hmla alebo smog: čo je ráno za oknom?
27.11.2020 13:30 | dennikn.sk/veda
November je typický ránami, keď pri pohľade z okna nedovidíme na viac ako pár desiatok metrov. Je to prirodzený jav, ktorý si treba vysvetľovať len ročným obdobím, alebo v tom treba hľadať aj špinavší vzduch v mestách. Nie, nie je to len hmla, upozorňuje v statuse na Facebooku už aj vládny Inštitút environmentálnej politiky. V miestach so zhoršenou kvalitou vzduchu […]
 
 Tehotným hrozí horší priebeh covidu, tvrdí štúdia. Lekári ženy upokojujú
27.11.2020 13:00 | science.hnonline.sk
Údaje štyristotisíc Američaniek pozitívne testovaných na COVID-19 "preklepli" vedci z tamojšieho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Vyvodili záver, že u tehotných je pravdepodobnosť ťažšieho priebehu choroby vyššia.
 
 AstraZeneca uškodila dôvere v účinnosť vlastnej vakcíny. Pri testoch podali chybnú dávku
27.11.2020 10:15 | science.hnonline.sk
Niektorí účastníci klinickej fázy testovania covidovej vakcíny spoločnosti AstraZeneca dostali len čiastočnú dávku vakcíny.
 
 Začala sa Európska noc výskumníkov. Fanúšikom vedy prináša experimenty a prednášky online
27.11.2020 9:30 | science.hnonline.sk
Európska noc výskumníkov prinesie aj tento rok žiakom a fanúšikom vedy experimenty a prednášky, avšak v online priestore. Podujatie sa koná dnes od 9.00 do 21.45 h, uvádza sa na webe Noci výskumníkov.
 
 Nadzvukový Air Force One
27.11.2020 7:15 | quark.sk
Dvojica lietadiel slúžiacich na prepravu prezidenta USA má už tridsať rokov, a tak nastal čas na ich výmenu za novšie stroje. Americký prezident má v súčasnosti na svoju leteckú prepravu k dispozícii dvojicu špeciálne vybavených lietadiel s označením VC-25A, ktoré vznikli dôkladnou prestavbou dopravných lietadiel… pokračuj Príspevok Nadzvukový Air Force One zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Solárne geoinžinierstvo proti otepľovaniu nestačí, tvrdia vedci
27.11.2020 0:15 | science.hnonline.sk
Ide o jednu z teoretických ciest, ako zabrániť globálnemu otepľovaniu. Podľa najnovšej vedeckej štúdie však ani táto metóda nie je z dlhodobého hľadiska dostatočná, ak nebude podporená efektívnym znižovaním skleníkových plynov.
 
 Satirická cena
26.11.2020 21:00 | quark.sk
Aj v nevľúdnom jesennom počasí sa môže udiať niečo, čo pohladí dušu – veď koho by nepotešilo, keby mu oznámili, že dostal Nobelovu cenu. Je však otázne, či sa získanie Ig Nobelovej ceny dá považovať za pohladenie duše. Ig Nobelova cena je venovaná fktívnemu bratovi… pokračuj Príspevok Satirická cena zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Vedci: Nejde o to, či školy otvoriť alebo nie. Ale o to, čo sme ochotní obetovať pre ich otvorenie
26.11.2020 17:30 | dennikn.sk/veda
Viacerí vedci priznávajú, že školy môžu prispieť k šíreniu nákazy. Zároveň dodávajú, že dlhodobo zatvorené školy poškodzujú deti a školy treba otvoriť.
 
 Psychologička o korone: Ani konšpirátorom nie je jedno, ak ostatní umrú, silácke reči sú obranou proti strachu
26.11.2020 16:00 | dennikn.sk/veda
Fámy o čipovaní pomocou vakcín boli populárne už počas pandémie prasacej chrípky. Pred technológiami zase ľudia verili, že im mocní chcú otráviť studne. Psychologička Vladimíra Čavojová v rozhovore vysvetľuje, či sa dá „neveriť na koronu“ a hovorí, ako vplýva komunikácia politikov na našu dôveru vo vážnosť pandémie.
 
 Nemáte náhodou infarkt? Varovné signály sú u žien iné, dajú sa ľahšie prehliadnuť
26.11.2020 13:45 | science.hnonline.sk
Pálčivá bolesť na hrudníku, kropaje ľadového potu a zbesilé lapanie po dychu. Tak nejako vyzerá náhla srdcová príhoda u mužov. Ten istý scenár u žien neplatí.
 
 Prírodovedec Attenborough po dvoch mesiacoch opustil instagram
26.11.2020 12:00 | vat.pravda.sk
Britský prírodovedec sir David Attenborough opustil po dvoch mesiacoch sociálnu sieť instagram.
 
 „Bol to môj Disney.” Vedci sa lúčia s observatóriom, ktoré hľadalo mimozemšťanov a pozorovalo lieskovcové asteroidy
26.11.2020 11:15 | dennikn.sk/veda
Ľudskú DNA, číslice od jedna do desať či panáčika, ktorý symbolizuje ľudstvo, vyslali vedci pred takmer päťdesiatimi rokmi ako prvú správu prípadným mimozemským civilizáciám. Správa odišla z observatória Arecibo, ktoré bolo desaťročia ikonou vo vede aj popkultúre. Tento rok definitívne doslúžilo.
 
 80 percent mládeže sa málo hýbe. WHO radí, koľko hodín denne je potrebných
26.11.2020 11:00 | science.hnonline.sk
Viac ako 25 percent dospelých a približne 80 percent mládeže má nedostatok pohybu. Uvádza to v nových odporúčaniach Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Aj v čase koronavírusových opatrení je športová činnosť dôležitá, zdôrazňuje organizácia k telesným aktivitám.
 
--- Reklama ---
Hosting od WebSupport.sk
  Odoberať RSS
Náš twitter a vybrané články:

Sledujte všetky články:
(c) veda24.sk 2009 - 2018 | kontakt: veda24[zav]veda24.sk | Info | RSS | @vsetkozvedy | @veda24sk | hosting sponzored by WebSupport.sk
"Polovica z toho, čo vám hovoríme, nie je pravda. Bohužiaľ nevieme ktorá."