Veda24.sk BETA
Vždy aktuálny prehľad článkov o vede na slovenskom internete
Hosting sponzoruje spoločnosť WebSupport.sk
Podujatia | Odkazy | RSS | O projekte
Posledná aktualizácia databázy: 11:15:28.
 Paródia na nobelovky?
dnes 8:15 | quark.sk
Hlavným cieľom vedcov a vedy ako takej je poznávanie sveta a celého vesmíru okolo nás, čo má viesť k zlepšeniu všetkých aspektov nášho života. Najvyššie ocenenie vedca, ktorý svojím dlhodobým výskumom výrazne prehĺbil naše vedomosti v rôznych oblastiach, je Nobelova cena. Tú svojou poslednou vôľou… pokračuj Príspevok Paródia na nobelovky? zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Vizita: Prečo majú deti krivé chrbty a aké sú príznaky studeného zápalu pľúc
dnes 7:15 | primar.sme
Týždenný súhrn o zdraví.
 
 Európska raketa Ariane 6 by mala prvýkrát odštartovať budúce leto
včera 9:00 | vat.pravda.sk
Projekt Ariane 6 nabral štyri roky meškania pre pandémiu covidu-19 a problémom s vývojom.
 
 Špeciálny program v SNG
včera 8:15 | quark.sk
Slovenská národná galéria sa už takmer rok udomácňuje v novej zrekonštruovanej budove a plní svoje priestory novými výstavami a expozíciami. Jedinečná architektúra v spojení s umením láka tisícky návštevníčok a návštevníkov každý mesiac. SNG chce pri príležitosti roku od (po)otvorenia osláviť úspešný rok špeciálnym programom… pokračuj Príspevok Špeciálny program v SNG zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Trápia vás návaly tepla? Vynechajte mäso a vyskúšajte vegánsku stravu
včera 7:15 | primar.sme
Návaly tepla majú zlý vplyv na spánok.
 
 Českí vedci skúmali tvorbu bielkovín. Ich zistenia môžu významne pomôcť pri liečbe neplodnosti
2.12.2023 13:15 | vat.pravda.sk
Chybná tvorba bielkovín prispieva k zlej kvalite vajíčok, čo je jedna z najčastejších príčin neplodnosti.
 
 Kríženie mačiek
2.12.2023 8:15 | quark.sk
Podľa vedcov sa gény mačiek domácich pôvodom z Blízkeho východu a mačiek divých pochádzajúcich z Európy zmiešali až v 60. rokoch 20. storočia, hoci boli vystavené vzájomnému kontaktu už 2 000 rokov. Vedci analyzovali genómy a skúmali vzorce hybridizácie 48 súčasných domácich aj divých mačiek… pokračuj Príspevok Kríženie mačiek zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Pravopis predložkových názvov ulíc
2.12.2023 8:15 | quark.sk
V minulom čísle sme písali o názvoch ulíc so zhodným prívlastkom (Astrová ulica, Benkova ulica, Havrania ulica) a s nezhodným prívlastkom (Ulica Andreja Kmeťa, Ulica Slovenského národného povstania). V tomto príspevku sa budeme zaoberať ďalším typom pomenovaní ulíc, ktorých súčasťou nie je slovo ulica. Takéto názvy vznikli najmä z chotárnych… pokračuj Príspevok Pravopis predložkových názvov ulíc zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Nad Slovenskom bude dnes v noci možno opäť vidieť polárnu žiaru. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?
1.12.2023 19:45 | dennikn.sk/veda
Posledné častice z tohtotýždňových výbuchov na Slnku by mali k Zemi priletieť okolo polnoci.
 
 Astronomické kalendárium (december 2023)
1.12.2023 18:15 | quark.sk
December je posledným z dvanástich mesiacov v roku. Prináša chladné a krátke dni a dlhé noci, čo ocenia najmä pozorovatelia nočnej oblohy. Fotografom učarí krása zasneženej krajiny spojená s tmavou oblohou posiatou jasnými hviezdami. V decembri nás čaká pravidelný meteorický roj Geminidy, pričom na jeho… pokračuj Príspevok Astronomické kalendárium (december 2023) zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 „Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynuté
1.12.2023 17:00 | dennikn.sk/veda
Ich pátranie trvalo dva roky a zahŕňalo nekonečný počet prechádzok s borderskou kóliou Jessie. Vedci úzkostlivo sledovali každý jej pohyb a vždy, keď Jessie zachytila stopu, odobrali vzorku pôdy. Hľadali zlatokrta Wintonovho (Cryptochloris wintoni) – drobného slepého cicavca, ktorého naposledy videli živého v roku 1936. Výskumníci z organizácie Endangered Wildlife Trust a z Pretórijskej univerzity ho však teraz opäť objavili. Výsledky svojho […]
 
 Astronómovia objavili šesť exoplanét "tancujúcich" okolo hviezdy
1.12.2023 15:15 | vat.pravda.sk
Tento objav môže pomôcť pochopiť, ako vznikla slnečná sústava, uvádzajú astronómovia.
 
 Genetička: Predispozícia na alzheimera by sa mala dať testovať. Výsledok môže zmeniť život
1.12.2023 11:30 | primar.sme
Zhovárali sme sa so Zdenou Bartošovou.
 
 Knižné tipy kníhkupectva Artforum 3
1.12.2023 11:15 | quark.sk
Dobrých kníh vychádza veľa, času je však málo. Prinášame vám tipy na dve, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. Neurochirurg nielen o mozgu Je možné definovať takmer nepredstaviteľne zložité procesy, ktoré tvoria neurónové koreláty myslenia a vedomia? Musíme si predstaviť – ak to dokážeme –,… pokračuj Príspevok Knižné tipy kníhkupectva Artforum 3 zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Ide to na Vianoce aj bez tráviacich problémov?
1.12.2023 11:00 | primar.sme
Decembrový magazín zdravia je už v predaji a môžete si ho aj predplatiť.
 
 Súťaž
1.12.2023 10:15 | quark.sk
Ak nám do 31. decembra 2023 pošlete správnu odpoveď na otázku: Aká je približná hmotnosť mozgu dospelého človeka? zaradíme vás do žrebovania o nákupnú poukážku v hodnote 10 eur od vydavateľstva Artforum. Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841… pokračuj Príspevok Súťaž zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Žrebovali sme výhercov súťaže 10/2023
1.12.2023 10:15 | quark.sk
V októbrovej rubrike Čítanie z novej knihy sme sa vás pýtali: Akým pojmom nazval S. Freud vzťah syna k matke v detstve, príp. aj v dospelosti? Z tých, čo nám správne napísali, že ide o Oidipov komplex, sme vyžrebovali Irenu B. z Bratislavy, Helenu Z.… pokračuj Príspevok Žrebovali sme výhercov súťaže 10/2023 zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Česko-slovenské slovo týždňa: miminko v. bábätko
1.12.2023 8:30 | dennikn.sk/veda
Vedeli ste, že slovenské pomenovanie novorodenca „bábätko“ patrí do skupiny detských slov, ktoré vznikajú neúmyselnou činnosťou hovoridiel? Vitajte pri novom vydaní jazykového seriálu.  Pár slov o slově miminko Před pár lety mě zaujal módní trend používat místo luxusní kosmetiky na tvář (levný a dostupný) dětský krém na opruzeniny. Beauty bloggerky hlásily, že po něm budete mít pleť jako miminko, […]
 
 Čo nájdete v Quarku 12/2023
1.12.2023 7:15 | quark.sk
V hlavnej téme decembrového čísla časopisu Quark si profesor Karol Jesenák posvietil na ohňostroje. Približuje v nej tieto hračky pre dospelých z rôznych pohľadov, pričom okrem historického kontextu sa zameriava aj na to, čo stojí za vizuálnymi a akustickými efektmi a aké sú menej známe riziká ohňostrojov.… pokračuj Príspevok Čo nájdete v Quarku 12/2023 zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Keď niekto povie, že nedá do seba chémiu a pritom sa napije minerálky, je mi to smiešne, vraví chemička
30.11.2023 22:30 | dennikn.sk/veda
Vysokoškolská pedagogička Jana Chrappová organizuje popri práci aj chemické olympiády či korešpondenčné semináre pre stredoškolákov. „Motivuje ma práca s mladými ľuďmi a to, že im môžem ukázať, ako môžu dosahovať úspechy vo veciach, ktorým obetujú určitý čas,“ hovorí vedkyňa, ktorá sama chémiu pôvodne študovať ani nechcela. Dnes jej však bežne venuje aj dlhé večery a víkendy, počas ktorých […]
 
 Výskumníci zo SAV objavili v Egypte priekopu pevnosti Ramessa III.
30.11.2023 20:00 | vat.pravda.sk
Počas novembra realizujú v egyptskej lokalite Tell-el-Retábí trinástu sezónu terénneho prieskumu.
 
 Treba mať obavy zo studeného zápalu pľúc? A zaberajú naň antibiotiká? (Otázky a odpovede)
30.11.2023 15:45 | primar.sme
Odpovedajú lekári.
 
 Ľadová kryha veľká ako Mallorca pláva v okolí Antarktídy. Prečo sa odtrhla a v čom je to problém
30.11.2023 8:30 | dennikn.sk/veda
Je to v podstate obrovský plávajúci ľadový ostrov. Na výšku (aspoň tú, čo vidíme nad hladinou oceánu) má asi 400 metrov. Plocha takmer pravidelného útvaru má necelých 4-tisíc štvorcových kilometrov – čo je zhruba ako rozloha Trnavského kraja alebo španielskeho ostrova Mallorca. Ľadovec A23a je momentálne najväčší plávajúci ľadovec (alebo ľadová kryha) na svete. Bol ním […]
 
 Test pozornosti 11/2023
30.11.2023 7:15 | quark.sk
Test vám ukáže, ako pozorne ste čítali novembrový Quark. Ak ste niečo prehliadli a neviete odpovedať, stačí sa vrátiť k článku, odpoveď sa v ňom určite skrýva. Správne odpovede si môžete overiť na konci testu. Príspevok Test pozornosti 11/2023 zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Zabudnutý a objavený
29.11.2023 18:15 | quark.sk
Vertikálny let bez vzletovej a pristávacej dráhy bol vždy ako sen vo sne: každý, kto sníval o zostrojení lietajúceho stroja, sníval popritom aj o tejto možnosti. Trvalo však veľmi dlho, kým mohli konštruktéri začať dúfať v reálny úspech. Ján Bahýľ bol prvým, kto sa o… pokračuj Príspevok Zabudnutý a objavený zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Studený zápal pľúc je už v Európe. Šíri sa najmä v školách
29.11.2023 18:00 | primar.sme
Väčšina prípadov sa týka detí.
 
 Po pobyte vo vzdialenom vesmíre hrozia astronautom poruchy erekcie, zistila štúdia
29.11.2023 17:45 | vat.pravda.sk
Výskum podporený americkou NASA je podľa autorov prvý, ktorý sa zaoberal dopadmi kozmického žiarenia na sexuálne zdravie astronautov.
 
 Nanočastice z drevených pilín
29.11.2023 8:15 | quark.sk
Fínsky vedecký tím sa zameral na vývoj novej metódy zhodnocovania pilín, pričom sa sústredil na premenu lignínu na nanočastice. Pri takmer každom výrobnom procese vzniká viac či menej odpadu. Jeho ďalšie zhodnotenie alebo využitie závisí od druhu a množstva. Jedným z odvetví, ktoré sa produkcii… pokračuj Príspevok Nanočastice z drevených pilín zobrazený najskôr Časopis Quark.
 
 Ochráni pred vírusmi lepšie vetranie alebo čistička vzduchu? Vedci poznajú odpoveď
28.11.2023 18:45 | primar.sme
Preskúmali 32 pozorovacích a experimentálnych štúdií.
 
 Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvody
28.11.2023 18:15 | dennikn.sk/veda
Pred okrúhlymi 70 rokmi – v novembri 1953 – vyšiel článok, ktorý poskytol definitívne dôkazy, že piltdownský človek, údajný „chýbajúci článok“ medzi ľudoopmi a človekom, je podvrh.
 
--- Reklama ---
Hosting od WebSupport.sk
  Odoberať RSS
Náš twitter a vybrané články:

Sledujte všetky články:
(c) veda24.sk 2009 - 2018 | kontakt: veda24[zav]veda24.sk | Info | RSS | @vsetkozvedy | @veda24sk | hosting sponzored by WebSupport.sk
"Polovica z toho, čo vám hovoríme, nie je pravda. Bohužiaľ nevieme ktorá."